На даний час значної актуальності набула проблема вживання алкогольних та слабоалкогольних напоїв, а також тютюнокуріння серед неповнолітніх. Діти, постійно бачучи дорослих, у тому числі й батьків, які п'ють пиво або й міцніші алкогольні напої, палять, вважають це нормою життя. Але хто ж, як не дорослі, свідомі люди, повинні потурбуватися про майбутнє покоління?
Якщо неповнолітньому не виповнилось 18 років, то за розпивання ним спиртних напоїв у громадських місцях і появу в громадських місцях у нетверезому вигляді, правоохоронцями складається протокол на його батьків за ст. 184 Кодексу України про адміністративні правопорушення «Невиконання батьками або особами, що їх замінюють, обов'язків щодо виховання дітей».
Діти віком до 16 років з 22.00. до 06.00 можуть перебувати у закладах, у яких провадиться діяльність у сфері розваг, або закладах громадського харчування лише в присутності принаймні одного з батьків або законного представника дитини або особи, яка її супроводжує і несе за неї персональну відповідальність.
Не менш небезпечними є факти втягнення неповнолітніх у розпиття спиртних напоїв. У таких випадках складається протокол за ст.180 «Доведення неповнолітнього до стану сп'яніння». До відповідальності можуть притягнути батьків, осіб, що їх замінюють, чи інших громадян, наприклад, їх друзів.
Тож батьки, саме ви відіграєте головну роль у формуванні світогляду дітей, вам потім доводиться і відповідати за їхні вчинки та вирішувати їх проблеми. У силах батьків уберегти свою дитину від неприємностей.
Пам’ятайте: здоров’я ваших дітей залежить від вас самих!
Із запровадженням карантину з метою недопущення розповсюдження короновірусної інфекції, наше спілкування все більше переміщується у соціальні мережі, де зростає ризик такого явища як кібербулінг – цькування із застосуванням засобів електронної комунікації. Це переслідування, залякування і знущання через розсилку повідомлень агресивного змісту, викладання у соціальні мережі фото- та відеоматеріалів, що містять згубну для репутації жертви інформацію (нерідко – змонтованих). Образливий контент в Інтернеті поширюється значно швидше ніж у реальному житті, тому і тиск на жертву зростає. Інформація може набувати вірусного характеру, в такому випадку зупинити її розповсюдження чи видалити з мережі вже майже неможливо.
Як захистити дитину від кібербулінгу?
Навчіть дітей правил поведінки в Інтернеті
Оскільки цифровий світ є частиною реального життя, в мережі також потрібно дотримуватися правил поведінки. Тому важливо навчити юних користувачів правил поведінки та спілкування в рамках цифрових медіа. На основі отриманих знань підлітки зможуть приймати правильні рішення, знати і розуміти принципи, необхідні для того, щоб залишатися в безпеці онлайн.
Розкажіть про користь від використання мережі
Намагаючись захистити дітей від кібербулінгу та небажаного контенту в Інтернеті, батьки часто переходять межу і намагаються заборонити підліткам використовувати гаджети. Однак, у сучасних підлітків, які вже не уявляють своє життя без технологій, такі дії можуть викликати негативну реакцію. Крім цього, батьки не зможуть контролювати доступ до мережі завжди і всюди, тому краще навчити юних користувачів раціонального використання Інтернету.
Надзвичайно важливо не забороняти гаджети, а показати способи їх використання для власного блага, зокрема для доступу до потрібної інформації, саморозвитку, навчання, спілкування та пошуку нових друзів.
Розкажіть, що скаржитися на кривдника — це нормально
У більшості випадків кібербуллінгу підлітки знають про цькування інших, але вирішують не розповідати про це дорослим. Юні користувачі часто бояться стати наступною жертвою або зіткнутися з покаранням дорослих.
На додаток до розмови з батьками, про неприйнятну поведінку в Інтернеті можна і потрібно повідомляти на самих платформах. Майже у всіх соціальних мережах є можливість поскаржитися на публікації, коментарі та навіть профілі, які поширюють небезпечний або образливий контент. Після отримання певної кількості таких скарг публікація чи профіль автоматично видаляються. Варто зазначити, що такі скарги є абсолютно анонімними.
Заохочуйте відкритий діалог
Діти повинні знати, що мають до кого звернутися у разі виникнення проблем в Інтернеті. У цьому випадку довіра є запорукою відкритого діалогу.
Досить часто юні користувачів думають, що їхні онлайн-проблеми батькам важко зрозуміти. Частково це спричинено впевненістю підлітків у недостатній обізнаності батьків про сучасні технології. Іншою причиною уникнення діалогу може бути різниця у сприйнятті цифрового життя. Для дорослих проблеми в Інтернеті можуть бути не вартими уваги, тоді як підлітки можуть сприймати їх як серйозні негаразди. Саме тому батькам потрібно з розумінням підходити до кожної проблеми у цифровому світіта допомагати з їх вирішенням.
Нагадаємо, відповідно до Закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії булінгу (цькуванню)», запроваджена адміністративна відповідальність за вчинення булінгу, в тому числі – й із застосуванням електронних засобів комунікації. Як докази можна використати скріншоти зі сторінок у соцмережах, особисті переписки, фото та відео.
Зупинимо булінг разом!
Посилання на буклет - https://kzzso2.at.ua/2020/buklet_bulling.pdf